Tohle by měl umět každý
· Vyměnit žárovku a baterii
Byli byste překvapeni, kolik lidí ztroskotává i na tak triviálním úkolu, jako je výměna žárovky nebo baterek. Takže, odpověď na první otázku: ano, při výměně musíte spotřebič vypnout, stejně tak jako u výměny baterií. Ne, není dobrý nápad vyplňovat volný prostor v prostoru pro baterky, který vzniká třeba pokud použijete AAA baterky v AA spotřebiči, alobalem. Tedy alespoň pokud nechcete imitovat telefony od Samsungu, proslulé svým vznícením. A poslední věc: ne, při výměně žárovek nemusíte vypínat pojistky. Opakujeme ale, světlo byste vypnout měli. Nejste-li si jisti, že je spotřebič vypnutý, vypněte pojistky.
· Nahození spadlých pojistek
Tohle se stává docela často. Bouřka, nebo prostě jen přetížení obvodů. Co dělat, když se najednou všechno ponoří do tmy? Základem je vůbec vědět, kde v domě máte hlavní jistič. Docela často totiž při „vykopnutých“ pojistkách řešením prostě vstát a vypadlý jistič zpátky nahodit. Pokud to nepomůže, je asi načase zvážit možnost vadného spotřebiče. Častými viníky bývají opět právě žárovky. Pokud je poškozená objímka (kovová část žárovky) je potřeba ji vyšroubovat KLEŠTĚMI a vyměnit. Dejte si také pozor, zda nepřetěžujete obvody, zejména pokud bydlíte ve starším obydlí.
· Zapojení spotřebičů
Zlaté pravidlo zní: čtěte návody. Obecně je ale pravdou, že pokud poprvé zapojujete spotřebič do sítě, měli byste si především pohlídat, zda napětí v přístroji odpovídá napětí v obvodech. Nejčastějších je 230 V, ale je dobré dát si na to pozor, hlavně pokud kupujete spotřebič ze zahraničí. Opakujeme také, pozor na přetížení obvodů. Pokud nastavujete počítačový modem, zapamatujte si, či ZAPIŠTE heslo, které do něj nastavujete. Nespoléhejte na to, že si ho budete pamatovat. V momentě, kdy cokoli zapojíte, byste také měli chvíli počkat, a přiblížením ruky ke spotřebiči se ujistit, že se nepřehřívá. Pokud ano, vypojte ho.