Pro dobrotu na žebrotu
Jak prý tiskovina Harvard Business Review v jednom ze svých článků zveřejnila, milí a laskaví muži nepracují ani zdaleka tak dobře jako ti přesně opační. Jakási profesorka ekonomie na Kodaňské univerzitě má za to, že milejší a přátelštější muži ve věkové kategorii nad třicet let vydělávají dokonce výrazně méně než ostatní a nejvíce patrné to je mezi čtyřicítkou a šedesátkou. Jde prý o více než čtvrtmilionový rozdíl, navíc vyjádřený v amerických dolarech.
Na větší peníze si pak prý přijdou i ti muži, kteří jsou extrovertní a svědomití; u těch je rozdíl mezi nimi a jejich protějšky dokonce ještě daleko větší, šestisettisícový.
A co prý představuje největší vliv na příjmy, to jsou svědomitost, extroverze a nepříliš vysoká vlídnost u vysoce vzdělaných zaměstnanců, tedy bakalářů, magistrů a doktorů.
Tak je tomu údajně u mužů. A co u žen?
Jakkoliv už ve světě vesměs zakořenila emancipace, přiznává dotyčná autorka, že u žen se o vztahu jejich vlastností a příjmů dosud neví. Protože studie, o niž se tato dáma opírá, už má svoje léta, započata prý byla v roce 1920, kdy byly pracovní příležitosti pro ženy ještě notně omezené a tyto zkrátka tak dobře zkoumány být nemohly a nebyly.
A tak se prý ví jenom to, že . Že zkrátka vlídnost po třicítce mužům škodí, přinejmenším na výplatní pásce. Slušný chlap má prý prostě smůlu, protože navrch mají ti druzí, od průbojných jedinců až po pořádné křiváky.
Říká se, že peníze jsou až na prvním místě, a proto by možná to, co tu zaznělo, nemělo být bráno na lehkou váhu. Možná bychom se měli stát do jednoho průbojnými drzouny, kteří si to své prostě a jednoduše urvou, abychom se měli.
Ale jakkoliv to jednoznačně vyznívá tak, jak to vyznívá, a jakkoliv jsem pochopitelně i já na peníze, jichž bych chtěl mít víc a víc, přesto se domnívám, že by tomu tak být nemělo. A věřím, že by mi v tom neprozkoumané ženy daly za pravdu. Protože prachatý chlap je jistě zajímavý, ale žít s někým takovým…
To už bude určitě věru lepší život po boku nějakého slušného chlapa. Byť za cenu toho, že přinese domů možná o čtvrt milionu v americké měně méně.
Nemyslíte?