První botičky pro naše dětičky
Máte-li doma začínajícího chodce a řešíte právě výběr prvních botiček, tak vězte, že snadné to tak úplně nebude. Jistě i vám babičky radí, ať koupíte pořádné kotníkové botky s malým podpatkem, nejlépe i jedny na doma. Jistě, je to jedna z možností, vždyť každý z nás v podobných také chodil, ale existuje také možnost jiná, pohodlné botičky, které nohu nikterak neomezují.
Pokud je teplo, tak si vystačíte s chůzí na boso, doma i venku. Však bosá chůze je pro vyvíjející se nožku velmi zdravá a prospěšná. Noha malého děťátka by neměla být nijak omezována či zpevňována, jedině tak se její svaly budou moci přirozeně posilovat. Je velmi důležité naučit se správně našlapovat, což v klasických neohebných botách příliš nejde, bohužel. Pokud je chladněji, vystačí ponožky či lehké capáčky. První botičky pořizujte tehdy, když děťátko dělá samostatné krůčky.
Jak by tedy bota pro začínajícího chodce měla vypadat?
Především by měla mít tenkou a pružnou podrážku, která se dá ohnout podélně i příčně, bez podpatku. Podrážka by se neměla ve špičce zdvihat od země. Špička boty by měla být dostatečně široká, poskytne tak prstům dostatek místa. Stélka v botě by neměla být nijak tvarovaná. Celkově má být bota lehká, ideálně kožená.
Při výběru botiček je potřeba dále brát v úvahu nejen délku chodidla, ale i jeho šířku. Na základě naměřených hodnot pak zvolte nadměrek. Nadměrek na délku, měřeno nad nejdelším prstem, je doporučován kolem 1,2 cm, maximálně však 1,5 cm. U dítěte, které teprve začíná chodit, může být nadměrek i menší, stačí 1 cm. Nadměrek do šířky by měl být 1 – 2 mm, zohledněte při tom však to, zda a jaké nosí dítě ponožky. Všímejte si také tvaru špičky nohy, ten by se měl shodovat s tvarem špičky boty.
Pokud si nejste jisti výběrem, na sociálních sítích existuje mnoho skupin, kde vám rádi s výběrem poradí, případně doporučí konkrétně. Pokud už přesně víte rozměry a nadměrek, nemusíte se bát ani koupě přes internet. Bývají zde uvedeny přesné rozměry botiček a můžete si tak snadno vybírat.