Seno – nejdůležitější složka v jídelníčku
Mnoho současných krmiv, která jsou k dostání na trhu, obsahuje vysoké procento obilovin. Nicméně hlodavci potřebují i jinou výživu, která je pro ně vhodná a nezbytná. Je zapotřebí mít na paměti, že nadměrné množství právě obilovin způsobuje bolest zažívacího traktu a vede ke vzniku nadváhy zvířete. Bolest břicha má vliv na nechutenství hlodavce, odmítání potravy. Výsledkem je přerůstání zubů.
Základem kvalitní potravy pro hlodavce je seno, tráva v suchém stavu, zelenina, vločky apod. Krmivo v podobě vojtěšky je vhodné pro mláďata do půl roku věku.
Ideální menu pro křečka
Krmivo pro tohoto hlodavce musí obsahovat dostatečné množství ovoce a luštěnin. Je vhodné se vyhnout směsím, které mají vysoký obsah obilovin, cukru, soli a přidaný tuk. Obarvené granule nejsou vhodné. Rovněž nikdy nepodávat lidskou stravu. Zejména v případě mléčných výrobků, dále pečivo, vajíčka apod.
Čerstvá zelenina způsobuje nadýmání u hlodavce. Avšak v rozumné míře můžete křečkovi dopřát ředkvičky, brokoliči či kedlubnu. Rovněž je dobré jeho stravu zpestřit o různé doplňky zahrnující pamlsky, zejména ty tvrdé.
Jak krmit morče a králíka?
Zde je nutné pořídit či zakoupit seno, které je nezbytné pro vysoký obsah vlákniny. Je nejdůležitější v rámci výživy. Jedná se o dokonalou stravu pro správné zažívání. Jelikož je přírodní, lze ho použít i jako stelivo. Avšak je třeba oddělit to, co slouží jako strava a co je naopak podestýlka, aby nebylo znečištěno výkaly. Proto je vhodné umístění do krmítka či do jeslí. Ohledně sena platí, že má být čerstvé, měkké a bez tvrdých stonků, které by mohly hlodavce poranit. Skladujte vždy v uzavíratelné nádobě a na stinném místě.
I zde platí podávat další doplňky, které zahrnují různé vitamíny a pamlsky. Nejlepší variantou jsou tvrdé pamlsky, které mají pozitivní vliv na obrušování zubů hlodavců. Samozřejmostí je dostatečný přísun čerstvé vody.