Věnce a věnečky jsou tu už déle, než si myslíte!
Proutěné věnce nepatří jen k Velikonocům anebo třeba k oslavě dušiček. Věnce a věnečky nemusí být vztahovány jen k určitému svátku nebo ročnímu období a už vůbec se nejedná o výdobytek dnešní doby. Že nevěříte? Věnce mají ve skutečnosti dalekosáhlou historii. Jejich počátky sahají až do starověké Mezopotámie, kde byly tvořeny z nejrůznějších druhů květin. Dokonce i v egyptských hrobkách se nalezly věnce, které byly vyrobeny před neuvěřitelnými čtyřmi tisíci lety. Jistě, v dnešní době si věnec nejčastěji spojíme s představou věnce smutečního, který pokládáme na hrob či rakev zemřelého anebo bereme věnec jako čistě dekorační předmět, který patří na dveře.
V období jara jej přizdobíme vajíčky, v létě na něj pozapomeneme, na podzim na něj připevníme listí a kaštany a na zimu nějakou větvičku z borovice nebo smrčku. V úplné minulosti byly věnce brány jako dary pro bohy. Byly takovým symbolem uctívání nejrůznějších božstev. Později se jimi začaly krášlit ženy. Jistě to znáte i z pohádek. Tato tradice však sahá již do antického Řecka (pamatujete na vavřínové věnce?). No a samozřejmě zdobil věnec hlavu nejedné nevěsty. Od toho se v dnešní době upouští, přestože některých krojů jsou věnce stále součástí. Například na Ukrajině jsou velice populární takové květinové čepce, moderní podoby věnečků. Věnec svým tvarem připomíná symbolicky kruh. Proto se také tak často a už po tisíce let klade na hroby. Symbolizuje zrození, celý lidský život i smrt.
V dnešní době se samozřejmě věnce používají nejčastěji jako dekorační prvek. Jedná se o neuvěřitelně kreativní činnost, kterou třeba na rozdíl od malby zvládne úplně každý. Kdo by si tedy nechtěl trochu zadivočit a vytvořit neotřelý, svůj vlastní, a hlavně originální věnec? A nemusí to být přece pouze jeden výtvor! Hodí se i jako krásný dárek. Kolik si jich vyberete Vy? Více anebo pro začátek pouze jeden? Ať už proutěné věnce anebo proutěný věnec, rozhodně zkuste podpořit svou kreativitu.